Povišena telesna temperatura
Šta raditi?
Povišena telesna temperatura kod dece najčešće nije razlog za uzbunu, ali je uzrok velike zabrinutosti roditelja. U prilog tome govore podaci da više od trećine dece koja se javi lekaru dolazi zbog povišene temperature.
Temperatura je fiziološki mehanizam koji uglavnom ima povoljne efekte u borbi protiv infekcije. Ne treba se plašiti da će da ugrozi dotada zdravo dete. Temperatura se javlja kada naš interni termostat, koji se nalazi u delu mozga zvanom hipotalamus, podiže temperaturu iznad normalne (obično je to 37 °C). Treba napomenuti da se temperatura i u normalnim okolnostima menja u toku dana, raste u večernjim časovima, a i zavisi od aktivnosti deteta.
Najčešći uzroci povišene temperature su – infekcija, vakcinacija, ali i pretopljavanje deteta. Nicanje zuba moze da uzrokuje blagi porast temperature, ali ne preko 37.8 °C.
Poslednjih godina su se stavovi o davanju antipiretika (lekova za snižavanje temperature) promenili. Uglavnom se savetuje da se roditelji rukovode opštim stanjem deteta i da leče dete, a ne temperaturu. Deci čija je temperatura niža od 38.5 °C svakako ne treba davati lekove ukoliko se normalno ponašaju.
Izuzetak su odojčad mlađa od 3 meseca, njih ukoliko imaju temperaturu 38 °C i više treba odmah odvesti kod lekara.
Decu uzrasta od 3 meseca od 3 godine, treba lečiti u konsultaciji sa vašim pedijatrom.
Za stariju decu obratite pažnju na njihovu aktivnost i ponašanje i procenite da li treba da ih vodite kod lekara. Bolest najčešće nije ozbiljna ako se dete igra, jede i pije, svesno je, osmehuje vam se i ima normalnu boju kože. Bitno je da li se dete uobičajeno ponaša kada mu temperatura padne, jer su i deca kao i svi mi nervozna kada imaju povišenu temperaturu. Takođe ne treba da se brinete ako dete ima temperaturu, a slabije jede. Važno je da dete uzima adekvatne količine tečnosti i da mokri. Ponekad deca sa povišenom temperaturom brže dišu, a srce im brže kuca. Dete treba da odvedete lekaru ukoliko otežano diše ili ubrzano diše i nakon pada temperature.
Dete takođe treba da povedete kod pedijatra:
– Ako uz povišenu temperaturu ima ponavljane prolive ili povraćanja.
– Ima neki hroničnu bolest
– Ako ima neke specifične tegobe – bolove u grlu, ušima ili tegobe pri mokrenju
Hitno treba da se javite lekaru ako:
– Dete stalno plače i izuzetno je razdražljivo
– Ne može da hoda i letargično je
– Primetite ospu ili modrice kojih pre nije bilo
– Ima plavo prebojene usne, jezik ili nokte
– Ima ispupčenu fontanelu ili ukočen vrat
– Se žali na jaku glavobolju ili bol u trbuhu
– Dobije konvulzije
Snižavanje temperature:
Deca treba da budu lagano obučena i da uzimaju što više tečnosti
Lekovi: Paracetamol u dozi od 10-15mg/kg, na 4-6 sati, ili Brufen 10mg/kg na 6 sati.
Nikad se ne preporučuje davanje Aspirina deci.
Ne preporučuje se snižavanje temperature alkoholnim frikcijama, već eventualno kvašenje sunđerom potopljenim u mlaku vodu.
Tuširanje samo trenutno snižava temperaturu, ali ukoliko to smiruje vaše dete možete ga istuširati mlakom vodom.
Povišena telesna temperatura je sastavni deo detinjstva i najveći dece broj se potpuno oporavi za nekoliko dana. Kod starije odojčadi i dece je njihovo opšte stanje važnije nego visina temperature. Bez obzira koliko je temperatura povišena, ne brinite za trajna oštećenja, pregrevanja mozga mogu nastati pri temperaturi većoj od 42 °C. Febrilne konvulzije se javljaju samo kod 5% dece uzrasta od 6 meseci do 5 godina i obično postoji podatak da su se javljale i kod ostalih članova porodice.
Ukoliko ste ipak zabrinuti, pozovite svog pedijatra za savet. Ako niste u mogućnosti da ga kontaktirate, dajte detetu kod kuće antipiretik u preporučenoj dozi i ukoliko je dobrog opšteg stanja, sačekajte jutro da ga povedete na pregled.